16.1.2007 - rozhovor + fotografie - CASUALTIES !!
Wednesday January 24th 2007, 19.04

Filed under: Photos

DEMARCHECASUALTIES
autor: Mr.Šroub

autor: Jan Bročák
Rozhovor - autor Alex Švamberk
Kytarista The Casualties - Jake

Hrajete už docela dlouho. Jak vzpomínáte na své začátky?

Prvních pět let jsme hráli jen pro přátele v místnostech, které byly asi tak velká jako zákulisí tady ve Futuru. Přišlo tam tak pět deset lidí. Občas jsme se dali dohromady s a?dalšíma kapelama a hráli jsem pro sebe navzájem. Nevyjeli jsme ani na šňůru, protože neexistovala žádná scéna. Název prvního EP Benefit For Beer to vyjadřuje přesně stav věci, hráli jsme nanejvýš za piva.

Jak se vám podařilo přežít bez šňůr?

Všichni jsme dělali podělaný práce, tedy kromě mě, já zpočátku ještě chodil na střední školu.
Když jsem v létě chtěli vyrazit na kratší turné, tak jsme si řekli, kašlem na práci a odešli jsme z ní. Práci i holkám, co jsme měli, jsme řekli, že se uvidíme později.A na podzim jsme zase začali makat, rozváželi jsme limonády, připravovali sendviče, obsluhovali v restauraci…

Myslíte si že vám v půlce devadesátých let pomohl nástup neopunku?

Sice nejsme jako tyhle kapely, hrajeme tvrdší punk, ale my se na nikoho nedíváme skrz prsty, jestliže jiné skupiny hrají jiný druh punku, je to jejich věc, my se o to nestaráme. S jejich nástupem se ale situace změnila i na nižší úrovni, dostali jsme se ze sklepů, kde jsme začínali.

Když se podívám na názvy vašich alb On The Frontline nebo , Underground Army, vypadá to, jako byste byli posedlí armádou.

Na kapelu i na scénu, myslím tím kluky, který na nás chodí, se dívám jako na určité mužstvo, na jakousi jednotku, protože přemýšlíme stejným způsobem, máme stejné pocity , což je skutečně trochu jako v armádě, ale nemá to nic společného se zabíjením a není ani gang. Pocit, že někam patříte, je dobrý. Chceme být pozitivní kapela, sjednocovat punkovou scénu, politický kapely, oi kapely, rockovější party … aby nestál každý proti každýmu.

Jak důležitá je pro vás image?

Pro mě je hodně důležité, Casuatlies vždycky vypadali takhle, nám se to líbí, protože každý vidí, že jsem punk. Když je na ulici punker, vyvolá to odlišnou reakci lidí, než když tam jde někdo úplně normální. Ukazujeme, že nejsme pop. Nechceme vypadat jako popové kapely, ani nemusíme, protože v punku neplatí žádné zákony.

Ale za vzhled taky platíte, punker asi nemůže dělat v bance.

To teda ne, proto jsem taky pořád na turné. Vytvořili jsme si svůj vlastní životní styl, který stojí mimo. V USA vstaneš v osm, od devíti děláš do pěti a tak je to po celý zbytek života , Všechno je naplánované, škola, oženit se mít děti, ale my si myslíme, že dělat si to po svém není špatné. Nás by ani nebavilo chodit do práce. Myslíme si, že tvůrčí práce by neměla být vázaná časem, když by ses vzbudil a neměl chuť, tak bys nevstal, jenže USA, když nepřijdeš, tak tě hned vyhodí a tvou práci dostane někdo jiný.

Jak důležité je pro tebe být politický?

Trochu jo, i když jsme nikdy nechtěli být někomu říkat, jak má žít, ale máme své názory na to, co se děje, což je dobré, protože punk by měl mít nějaký obsah, to nás odděluje od ostatní subkultur. Hnutí jako mods jsou pryč, protože neměla obsah, my o něčem zpíváme, je to dobré do bodu, kdy říkáte svůj názor, ale nikomu ho silou nenutíte.Komentáře vypnuty